Žemloviny s Tamarou Černou Sofig aneb 10x do těla.

Magazín FotoParty

Vítejte Tamaro,  jste tanečnice, choreografka, baletní mistr a v neposlední řadě výborná fotografka.  Je něco na co jsem zapomněl? Zkuste Váš životní příběh přiblížit čtenářům. 
I já přeji dobrý den, děkuji Vám za milý úvod. Aktivní práci sólistky baletu jsem již ukončila (úsměv).  Můj život je samé překvapení a jsem nesmírně vděčná, že se tak děje. Narážím tím na mou kariéru sólistky baletu, choreografky, práci  baletního mistra a nyní fotografky. Od malička jsem tíhla k umění. Nesmírně mě obohacuje vědomí, že existuje něco co je pro mnohé tak neuchopitelné, vznešené a přitom krásné. Celý můj životní příběh je zpracován na mých webových stránkách. http://tamaracerna.wz.cz/tc/about.html

U Vás hrají baletky důležitou roli, baletka je sama o sobě krásné stvoření. Myslíte si, že i to přispívá k líbivosti Vašich fotografií? Jak vzniká Vaše fotografie?
Fotografie baletní jistě patří k mému oblíbenému „tématu“ nikoli však k jedinému. Profesně se k těmto typům fotografie cítím zavázána ze své pozice baletního mistra a pedagoga. Těší mě, když se díky mým fotografiím, tanečnicím otevírají dveře v dalším profesním životě.  Velmi mne však naplňuje focení  reportážních fotografií, streetfota a všech typů portrétů. Obyčejné životy, cizí lidí, jejich osudy a příběhy. Všechno tohle je pro mě velká inspirace.

Fotografujete profesionálně, nebo je to jen koníček? Co Vás především živí?
Ano, fotografuji profesionálně.

Vaše fotografie jsou oblíbené nejen u nás, ale i ve světě. Jak vnímáte tento úspěch, na který nedosáhne většina fotografů?
Úspěchy kterých jsem již dosáhla, vnímám s pokorou a nesmírně si jich vážím. Je velmi těžké prosadit se v zahraničí a snad ještě těžší na domácí půdě. Ve fotografii je mnoho úskalí (ostatně stejně jako i v jiných oborech) snadno se necháte strhnout nějakým směrem, trendem.  V tomto mi velmi pomáhá mé vzdělání a divadelní zkušenost. Věřím, že stále budu nacházet novou a novou inspiraci a mé fotografie budou oslovovat nejen odborníky, ale také laickou veřejnost.

Rodina a nejbližší přátelé. Jak oni vnímají Vaše focení?
Můj syn mě maximálně podporuje. Je velkou oporou. Mám velké štěstí. Zažíváme spolu dobré i špatné, vše co k životu patří. Mám z něj radost jako každá maminka. Můj syn  se formuje  ve člověka, muže,  s vytříbeným vkusem a citem.  Doufám, že si vybere nádherné povolání a bude moc šťastný. Dále mezi mé přátele, kterým důvěřuji, patří samozřejmě můj tým spolu se slečnou  agentkou.

Když jedete fotit, berete někoho sebou na pomoc? Nebo si vše chystáte sama? Máte ráda když jste jen Vy , modelka a fotoprostor?
Určitě mi pomáhá můj tým, který se chová velmi profesionálně a akceptuje intimitu okamžiku vzniku uměleckého díla. Focení, podle mne, je velmi závislé na vzniklé důvěře mezi fotografem a objektem, modelkou, baletkou, nebo klientkou. Proto je velmi důležitá i souhra s týmem.

Můžu vědět jakým fotoaparátem vládnete a proč jste se rozhodla pro něj?
Nemám limity. K tomuto (výběru fototechniky) nepřikládám žádný důraz. Nejvíce pracuji s pocitem a použitá fotografická technika je pro mne jen prostředek. Používám fotoaparáty značky Canon, Mamyia, Yashica, Flexaret, Petri,  Fed a v neposlední řadě i Ljubitěl s řadou objektivů různého rozsahu i světelnosti. Preferuji ale "delší skla".

Dovolím si vrátit se k Vašemu jménu. Používáte umělecký pseudonym SofiG. Co znamená SofiG, proč SofiG?
Toto jméno mě provází celým mým životem. Respektuji ho. Dokonce už na něj i slyším, když mě někdo osloví na ulici.

Tvorba ostatních fotografů. Kdo je Vašemu srdci nejblíže?
Inspiraci čerpám ze všech druhů umění. Díky mému všeobecnému uměleckému vzdělání a možnosti potkávat se s velmi významnými osobnostmi uměleckého dění na světové úrovni, neustále zkouším sama zpracovávat impulzy pro tvorbu. Dokáži ocenit jakoukoli kvalitní, inspirativní fotografii ostatních kolegů.

Myslíte si, že jste to ve Vaší tvorbě dotáhla tam kam jste chtěla? Nebo máte ještě vyšší ambice? Kde je pomyslný vrchol Vaší fotografické cesty?
Ten nejvyšší?

Plány do blízké budoucnosti? Výstavy apod.
To se přece neprozrazuje. Ale můžu Vám říct, že na to co nyní plánujeme, se moc těším a pokud se vše povede bude to skvělé. Připravuji i další výstavu na kterou se moc těším. Je toho hodně a věřím, že vše budeme postupně spolu s celým týmem odkrývat.

Děkuji a přeji všem DOBRÉ SVĚTLO.

Odkaz na portfólio:   http://www.sofig.cz/

Facebook:  http://www.facebook.com/pages/SofiG-Tamara-%C4%8Cern%C3%A1/115127935165201

Wikipedia:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Tamara_%C4%8Cern%C3%A1

NDM: http://www.ndm.cz/cz/osoba/438-cerna-tamara.html

YT: http://www.youtube.com/user/SofiGfoto

Art limited:  http://sofig.portfolio.artlimited.net/?tabid=0


Žemlovo slovo závěrem:
Fotografie Tamary Černé, jsou čisté, krásné a mají duši. Její série baletek je fascinující a snad každého chytne za srdce. Tvůrčí talent, kterým vládne je na tom správném místě a proto přeji Tamaře mnoho dalších tvůrčích úspěchů na její fotografické cestě.

Autor seriálu Žemloviny s...aneb 10x do těla: Lumír Žemla (www.zemla.cz)

Komentáře článku

 • NahlásitSmazat24.6.2018 14:09:03

  :-) To jsem ani nevěděl, že je Sifig tady. Nicméně vystavovala u nás a je fajn, stejně jako její fotografie. :-)

 • NahlásitSmazat13.1.2013 13:29:06

  Jsem šťastná , že tuhle paní fotografku znám osobně a také s ní mohla fotit !37 Fotografie nádherné !

 • NahlásitSmazat28.11.2012 18:36:11

  Celé soubory se mi líbí,mám rád neokázalost a nápaditost.

 • NahlásitSmazat1.9.2012 21:27:10

  nádherné fotky

 • NahlásitSmazat1.9.2012 21:26:05

  14 moc krásná inspirace

 • NahlásitSmazat7.7.2012 16:37:37

  inspirace uměním, lidské příběhy, empatický team, světové úspěchy - paní tamaro, nebuďte tak dramatická:-) věnujte se dál tanci a občas pořiďte nějakou tu příjemnou zákulisní fotku pro vaše přátele; tohle je opravdu smrtící povídavá omáčka. to je už zdá se takový český kolorit, živit se psaním vlastních životopisů.

 • NahlásitSmazat6.7.2012 14:39:33

  Krásné fotografie.

 • NahlásitSmazat4.7.2012 20:15:21

  Moc pěkné a s životní i tvůrčí pokorou, dékuji Tamaro, jsi prostě skvělá a přesto zůstáváš Člověkem 31

 • NahlásitSmazat1.7.2012 20:45:31

  je nejlepsi:)))

 • NahlásitSmazat1.7.2012 11:34:25

  Tak to jsou super fotky, takhle si představuji černo bílou fotku.