Žemloviny s Matyášem Smýkalem aneb 10x do těla..

Magazín FotoParty

Matyáši, mohl by ses čtenářům představit?
Narodil jsem se v roce 1985 v Brně. Zde žiji dodnes a jinak obecně řečeno, jsem člověk, který zcela nepodlehl úzu postupného vzdělávání a zakotvil jsem na základní škole.

Proč fotíš a kdy ses rozhodl věnovat focení?
V roce 1991 mi diagnostikovali Perthesovu nemoc, která mi způsobila velká pohybová omezení a tři roky jsem nemohl chodit bez nošení speciálního stroje. Během té doby jsem narazil na různé reakce lidí – od spolužáků, kteří se ke mně chovali naprosto normálně, až po rodiče některých z nich, kteří mi, možná ze strachu, možná kvůli vlastní neschopnosti se vypořádat s nezvyklým pohledem na „postižené“ dítě, zakazovali se se svými dětmi kamarádit.  V té době jsem si uvědomil, že mám svůj názor…pohled na svět. Otázka byla, jak ho vyjádřit. Psané a mluvené slovo nebyla moje nejsilnější stránka…a byl to otec, který mě přiměl k tomu, abych hledal svoji cestu.  On sám k tomu používá štětec, barvy a fotoaparát. To mě přivedlo na myšlenku komunikovat skrz obraz.

Máš z focení užitek finanční, nebo je foceni jen Tvým koníčkem?
Jak už jsem řekl, fotografie je pro mě způsob komunikace, takže finanční přínos potěší, ale není rozhodující. Základ je, aby mě to bavilo.

Myslíš si, že jsi dobrý fotograf? Necháš si občas poradit?
Fotografie a focení jako takové je o vývoji fotografa. Obojí podléhá subjektivnímu hodnocení, a proto se to těžko hodnotí. Důležité je, aby fotografie splnila to, co od ní čekám já jako autor.

Máš nějaký vzor, kromě sebe? Někdo, kým se necháváš inspirovat?
Snažím se nebýt ovlivňován, tudíž v rámci možností nepodléhat tzv. inspiraci. V době internetu je to však velmi těžké.

Co rodina, jak se staví k Tvému koníčku?
Jak je patrné už z předchozích odpovědí, otec fotí, moji dva bratři taky fotí – jeden divadelní představení, druhý svatební obřady. Takže vztah k fotografii u nás je a bude. A našim ženám nezbývá než se s tím vyrovnat (smích).  Někdy to však vyžaduje i fyzickou zručnost, třeba moje partnerka jednou vystěhovala a vymalovala celý pokoj, aby byl záběr přesně podle mých představ.

Prozraď nám něco z Tvé kuchyně, jak vzniká Tvá fotka?
Přesný recept Ti neřeknu, protože každá fotografie je do určité míry improvizace závisející na mnoha okolnostech, je to strašně různé, ale zásadní jsou pro mě detaily. Jednou je to momentální nápad, podruhé je to věc, co vzniká klidně i rok a půl.

Máš dojem, že Tvá tvorba může oslovit? Nebo fotíš jen tak sám pro sebe a pro lidi, co Ti stojí před objektivem?
Nehledám masu lidí, kterým se moje tvorba bude líbit, hledám diváka, který si v tom najde svůj vlastní smysl. Často je mi vytýkáno, že nepojmenovávám své fotky. Dělám to záměrně, protože fotografie je pro mě komunikace a už samotný název může nastavit hranice, které mohou v jejich vnímání okolí limitovat.

Jakou techniku máš a proč zrovna tuhle značku… nechal ses ve výběru stáhnout davem… nebo jsi originál?
Je možné být v 21. století ve výběru značky originální? Fotografuji vším, co je po ruce, od NIKONU D90 až po mobilní telefon.

Chceš to ve své tvorbě někam dotáhnout? Jsi ambiciózní, pokud jde o Tebe samotného?
Nejdřív jsem začal fotit a postupně si vytvořil cíle, kterých chci dosáhnout. Některé z nich jsem si už splnil – například: publikovat fotografie v tiskovinách, uspořádat vlastní výstavu, tisknout metrové zvětšeniny…

Co plánuješ do blízké budoucnosti? Výstavy apod. Portfólio
Momentálně jsem se rozhodl ukončit sérii fotografií FORNITURY, kterou tvořím od roku 2007 a začal jsem vytvářet novou sérii pod názvem ELEMENT. Dále pak spolupracuji s Jaroslavem Erikem Fričem, který pracuje na své knize VZDÁLENÉ SVĚTLO VE DVEŘÍCH, do které bych měl přispět svými fotografiemi a momentálně vytvářím druhý booklet pro českobudějovickou kapelu DARK ANGELS. Co se týká výstav, tak domlouvám jednu, která by měla proběhnout v Rakousku.

slideshow FORNITURY:
http://www.youtube.com/watch?v=-VxEXKpZ55U&feature=feedu

Portfólio:
http://www.matyassmykal.cz/

Facebook:
http://www.facebook.com/pages/Matyas-Smykal-photography/363737625680

Žemlovo slovo závěrem: Matyáš je obdivuhodný fotograf s velmi skvělou fantazií. Vždy se těším čím novým mne překvapí. Přeji mu mnoho zdaru do další tvorby.

Autor článku: Lumír Žemla: https://www.facebook.com/zemla.cz

Komentáře článku